Як позбутися цвілі на стінах і запобігти її появі?
Цвіль — це особлива форма грибів у вигляді нальоту, що утворюється усередині приміщення з підвищеною вологістю і поганою вентиляцією. Справедливо вважається, що позбутися від неї складно, але можливо. Появу проблеми помічають не відразу, а тільки коли вона стає нальотом з неприємним запахом. Тоді виникає питання: що робити? Як від неї позбутися? Які хімічні речовини потрібні, щоб пліснявий грибок не з'являвся в подальшому?
Чим небезпечна цвіль і як вона впливає на здоров'я людей?
Ще в древніх манускриптах сказано: якщо в оселі виявлено грибковий наліт, потрібно спалити будинок з усім майном і бігти. Чого в ній такого страшного для здоров'я? Чому наші пращури її боялися? Сучасна наука дала нам чітку відповідь, і вона невтішна.
Неякісна ізоляція стін між бетонними панелями, часте промокання стін під час дощу (особливо часто це буває у випадках, якщо не був змонтований правильний водостік), відсутність гідроізоляції, підвищена вологість будівельних матеріалів і надмірне зволоження будівлі - всі ці фактори впливають на появу цвілі на стінах і стелях в приміщеннях.
Спори шкідника неймовірно токсичні, провокують появу астми, алергії, розлади шлунково-кишкового тракту. У людей виникають головні болі, нудота, запалюються дихальні шляхи і т.д. Спори настільки малі, що їх не затримують маски і респіратори. Проникаючи в організм, грибки починають його руйнувати. Більшість хронічних хвороб загострюється. Якщо не взятися за знищення цвілі, це може призвести до великих проблем з житлом і здоров'ям мешканців будинку.
Пліснявий грибок в будинку або квартирі небезпечний:
- такі мікроорганізми викликають шкірні захворювання — дерматит, екзему, псоріаз, мікози;
- вогкість — каталізатор хвороб органів дихання. Спори мікроорганізмів, потрапляючи в легені, викликають риніт, ларингіт, трахеїт, синусит, пневмонію;
- спори — сильний алерген викликає кон'юнктивіт, респіраторний алергодерматоз;
- наліт у ванній кімнаті - причина виникнення стоматиту і кандидозу;
- проникнувши в організм людини через продукти харчування, накопичуються токсини, уражаються нирки і печінку;
- високе октанове число токсинів в людині викликає мікотоксикози, болі в животі, порушення сну, депресію;
- продукти життєдіяльності афлатоксина — причина афлатоксикозу, мутації клітин, раку, летальних випадків.
Грибковий наліт проникає в усі місця в квартирі, знищує бетон, камінь, шкіру, дерево. Якщо процес проникнення зайшов далеко, позбутися від нього зовсім непросто.
Увага! Якщо у вас немає досвіду боротьби з цією проблемою, не ризикуйте, зверніться до професіоналів, які забезпечені спеціальними дезінфікуючими препаратами, особливою екіпіровкою.
Якою буває цвіль?
У домашньої цвілі безліч видів, але частіше в квартирах зустрічається:
- синява — вражає дерев'яні предмети, паркет, меблі, двері, надає їм синій відтінок;
- зелений різновид —поширюється на продуктах харчування;
- білий наліт — зустрічається в квіткових горщиках, на дерев'яних предметах, деяких продуктах харчування (наприклад, хліб);
- чорний грибок — найбільш неприємний з усіх видів, зачіпає все в будинку: стіни, плитку, целюлозу, дерево і т.д .;
- цвіль гниття — ворог деревини, який має сірий, бурий відтінок.
Чому з'являється чорна цвіль?
Причини появи зарази цього виду:
- вологість — якщо в кімнаті часто буває волого, створюється ідеальний мікроклімат для утворення цвілевих грибків;
- оздоблювальні або будівельні матеріали — помилки при будівництві або прорахунки при ремонті призводять до зараження стін спорами;
- неправильний повітрообмін — застій повітря сприяє розмноженню спор;
- температура — сприятливий режим від +4 до +20 градусів Цельсія.
Якщо поява напасті пов'язана з одним з перерахованих факторів, то перед тим, як боротися з цвіллю на стінах, потрібно усунути причину її появи. В іншому випадку стикатися з нею ви будете постійно. Боротися потрібно грунтовно і серйозно, тільки так ви успішно переможете грибковий наліт в своєму будинку. Не думайте, що він з часом зникне сам собою, з ним потрібно боротися.
Можна виявити проблему:
- за специфічним запахом (сирий і різкий);
- візуально — з'являються темні плями нальоту.
Крім явних ознак, існують приховані: грунтова вогкість, протікання даху, водопроводу, промерзання взимку стін і т.д. Перед тим як вивести пліснявий грибок, потрібно усунути причину його появи.
Чим запастися для боротьби?
Якщо ви вирішили боротися з цією напастю своїми силами, вам потрібно придбати індивідуальний захист та спеціалізований дезінфікуючий засіб від цвілі і грибка.
Щоб захистити очі, органи дихання і шкіру, купіть окуляри, респіратор, рукавички. Для видалення з поверхонь нальоту придбайте скребки, ганчірки, губки, щітки, наждачний папір. Щоб виносити відходи, запасіться сміттєвим пакетом, відром, миючим розчином.
Увага! Перед фарбуванням приміщення з підвищеною вологістю використовуйте мікробіоцідні грунтовки і розчини, що усувають цю напасть, такі як Capatox. Ця обережність позбавити вас в майбутньому від виникнення цвілевього нальоту.
Профілактика при ремонтних роботах
Купити протимікробні засоби нескладно. З їх допомогою ви убезпечите свій будинок, щоб в подальшому не думати, як вивести пліснявий наліт зі стін. Перед ремонтними роботами:
- купіть спеціальний мікробіоцідний розчин Capatox, без якого складно домогтися ефективного вирішення проблеми;
- ретельно помийте стіни;
- висушіть поверхні;
- обробіть стіни розчином Capatox, після чого можна наносити ґрунтовку (НЕ антисептичну);
- продовжуйте обробку (фарбу, шпаклівку). Для приміщень, які схильні до виникнення цвілі, можна купити спеціальні фарби (такі засоби від Caparol позначені літерою W).
Чим ретельніше ви проведете обробку, тим менше буде проблем з нальотом в майбутньому.
Методи боротьби: як знищити цвіль?
Якщо цвілеві грибки вже присутні, то порядок дій нескладний:
- прибираємо все оздоблення;
- знімаємо шпалери, фарбу, штукатурку — на уражених місцях штукатурка крихка, вздута фарба, прогнилі шпалери;
- відскрібати лопаткою дощенту все, що погано тримається;
- сміття відразу виносимо, оскільки спори можуть поширитися по інших приміщеннях;
- оцінюємо масштаби пошкодження.
Якщо проблема з'явилася недавно, вона легко усувається теплою водою за допомогою губки. Але якщо пройшло більше року, знадобиться ретельно зачищати стіни наждачним папером. Під час роботи змочуйте поверхню водою, щоб не дати спорам поширитися по повітрю. Вдихати пил зі спорами категорично не можна, оскільки це небезпечно для здоров'я!
Очищення поверхонь стін у ванній кімнаті, облицьованих плиткою — складний процес. Потрібно скрупульозно зішкрібати герметик, зачищати шви, стики. Після обробки антисептиком доведеться закладати їх заново.
Порядок очищення поверхонь:
- створіть в приміщенні гарне провітрювання, відкрийте вікна для доступу свіжого повітря, вмикайте вентилятор по можливості;
- приготуйте розчин води з хлорним відбілювачем в пропорції 1: 3 або використовуйте для речовину для чищення заводської якості;
- за допомогою щітки видаляйте плями зі стін, стелі;
- промийте чистою водою кілька разів, висушіть поверхні;
- проведіть повторну обробку через 5-6 годин;
- після висихання нанесіть мікробіоцідний розчин Capatox.
Щоб в подальшому виключити появу цієї неприємності, періодично просушуйте приміщення або організуйте якісне кондиціонування.
Який домашній засіб вибрати для миття?
Наведемо невеликий список найбільш ефективних засобів, щоб ви знали, чим ще можна обробити різні поверхні. Як самостійні речовини для боротьби з цвіллю вони заслабкі, але одночасно із заводськими мікробіоцідними розчинами їх можна використовувати:
- відбілювач — токсичний, тому не підходить для пористих матеріалів. Застосовується для плитки, скла, лакованих предметів;
- мідний купорос - популярний народний засіб. Враховуйте, що деяким матеріалами він надає блакитний відтінок;
- перекис водню — обробляється будь-який матеріал, крім тканини;
- харчова сода — після обробки протріть водою, щоб не було розводів;
- столовий оцет — має запах, може знебарвити меблі і шпалери;
- лимонна кислота — підійде для плитки;
- ефірні масла — антибактеріальними властивостями володіє лаванда, розмарин, чайне дерево;
- мило господарське — містить згубний луг.
Будь-який з перерахованих засобів застосовують одночасно зі спеціалізованою хімією. Отже, як видалити пліснявий грибок з поверхні стін, ми з'ясували, але запах прибрати досить складно. Навіть після обробки він буде стійко переслідувати вас, вказуючи, що тут недавно селилася ця зараза.
Позбавляємося від запаху
Деякі матеріали добре «пам'ятають» присутність цвілі, довго виділяючи запах гнилі. Але методи боротьби і тут знайдуться:
- на матеріал насипаємо соду, залишаємо на кілька годин, прибираємо за допомогою пилососа. Сода відмінно видаляє запахи;
- деревне вугілля або вугільні фільтри для очищення повітря — метод прибере не тільки замшілий запах, а й інші неприємні аромати.
Для остаточного облагородження повітря застосуйте приємні аерозолі, благовонії, ароматичні свічки.
Профілактика
Ми розібрали, як позбутися грибкових спор, але як виключити подальшу появу їх в квартирі? Навіть якщо ви все робили правильно, не існує гарантії, що «нежданий гість» не з'явиться знову. Важливо не тільки видалити грибки, але і усунути причини повторної появи:
- замініть або відремонтуйте систему опалення;
- утепліть будинок або квартиру;
- не допускайте протікання даху, кранів.
- поставте кондиціонер;
- користуйтеся витяжкою;
- правильно налагодіть систему вентиляції;
- систематично провітрюйте приміщення;
- не сушіть білизну в кімнаті;
- деякі кімнатні рослини, такі як герань і фіалки - відмінний розсадник цвілевих грибків;
- протирайте проблемні місця доступними антисептичними домашніми засобами.
Але будьте обережні з шкідливими засобами боротьби з грибком. Наприклад, спеціальний дезодорант небезпечний для навколишнього середовища (на відміну від мікробіоцідних розчинів).
Увага! Однією з частих причин появи цієї зарази є неякісні пластикові вікна. Обов'язково встановлюйте в них вентиляційні клапани! Не заставляйте меблями кімнати, не ставте їх занадто близько до шпалер. Саме в таких місцях спори швидко з'являються.
Висновки
Якщо помітили наліт, не затягуйте, починайте боротьбу відразу ж при перших ознаках його появи! Як тільки він відчує себе в домі господарем, боротися стане дуже складно і проста обробка стінових поверхонь не допоможе. Потрібно буде витратити багато сил і коштів для перемоги. Але якщо цвілева напасть знову з'явилася на стінах, не турбуйтеся — тепер ви знаєте, чим вивести і як з нею боротися.